Windows 8

MMekansal Yazılım olarak her alanda teknolojiyi takip etmekte ve yeni gelişmeleri ülkemize getirmeyi görevimiz olarak bilmekteyiz. Bu sebeple Microsoft tarafından 2012 yılında çıkartılan Windows 8 ve Windows Phone 8 işletim sistemlerine hazırlıklarımızı yaparak uygulama geliştirmeye başladık.

Henüz çok yeni bir alan olan Windows 8 hem masaüstü hem de tablet ortamında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Windows Phone 8 ise sadece telefonlarda çalışan bir Windows 8 sürümü olarak adlandırılabilir. Windows 8'in temelinde daha önceden "Metro UI" olarak adlandırılan "tile" sistemli bir grafik arabirimi bulunmaktadır. Windows 8 ile beraber Microsoft farklı teknolojileri de sisteme entegre ederek HTML5, CSS3 ve JavaScript ile "native" uygulama geliştirmeyi geliştiricilere sunmuştur.

Mekansal Yazılım olarak JavaScript tarafındaki tecrübemizi kullanarak Windows 8 ve JavaScript geliştirme ortamında iEczane "native" iOS uygulamamızı Windows 8'e transfer ettik. Bu geliştirme sırasında Windows 8 henüz beta sürecindeydi. Uygulamamızı özellikle Windows 8 Türkiye lansmanı öncesine yetiştirerek Türkiye'deki ilk Windows 8 uygulama geliştiricileri arasına da girmiş olduk.

Henüz çok yeni olan Windows 8 platformunun gelecekte çok farklı yerlere geleceğini tahmin etmekteyiz. Bu nedenle Mekansal olarak bu alanda Ar-Ge çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz. Windows 8 Market'teki ilk uygulamamız olan iEczane'nin detayları için sayfasına gidebilirsiniz.